Podrobné informace o činnosti, zázemí a dramaturgii kina

 

Tradice
Kino Hradec nad Moravicí bylo vybudováno v prostorách zdejšího Národního domu již na sklonku roku 1926 a ve stejném domě a identických prostorách sídlí dodnes (89 let). Jedná se o jeden z nejstarších sloužících biografů v Moravskoslezském kraji, na jeho vybudování přispěla i zdejší šlechta (vlastnící zdejší zámky do r. 1945) a němé filmy doprovázel na pianino sám Felix Lichnovský.

Koncept prostor je již od vzniku Národního domu pojat víceúčelově, širokoúhlé plátno je sklopné a skrývá nemalý jevištní prostor, nasvícený zevnitř i ze sálu novým světelným parkem. Střídání představení divadelních, koncertních a filmových je pro místní obyvatele věcí přirozenou, na veškerou kulturu se tak odjakživa chodí „do kina,“ což dlouhodobě pomáhá udržovat povědomí o filmových představení u všech sfér kulturního života.

Kinosál Hradec nad MoravicíKinosál po rekonstrukci (září 2014)

Technologie a zázemí kina
V současné době kino disponuje 5.1 prostorovým zvukem, plně digitální projekcí dle norem DCI, rozlišení 2K, svítivost 10 000 ANSI lumenů. Z původní technologie zůstal projektory MEO5X pro 35mm film a nově instalovaný projektor Meopton II pro odbavení starých pohádkových pásem z KF Praha.

V rámci digitalizace kina byly demontovány oba 35mm filmové projektory a nainstalován jeden nový projektor MEO5XB3 z Meopty Přerov, schopen samostatně odehrát celý film bez nutnosti prolínání či přestávek. Volné místo v pravé části kabiny doplnil nový DCP projektor. Na místo dřívějšího DIA projektoru byl doinstalován projektor Meopton II pro odbavení starých pohádkových pásem z KF Praha, používá se především na projekce pro mateřské školky pro jeho levný provoz i levné půjčovné. Kino tak disponuje jak nejmodernější technologií, tak je možné okamžitě promítnout jakýkoli archivní materiál, což umožňuje využívat vlastní sbírku filmů na ojedinělé retroprojekce (v roce 2015 se promítal minimálně jeden klasický film měsíčně).

Kino Hradec nad Moravicí

Základní podoba promítací kabiny pochází z roku 1976, kdy zde Meopta Přerov nainstalovala jako prvnímu kinu na světě projektory nové generace – MEO5X. Výrobní čísla jsou 3 a 4, čísla 1 a 2 sloužily pro předváděcí akce na výstavištích a veletrzích. Jelikož jsou stroje prototypy, jsou stále velmi poruchové – i to je jeden z důvodů, proč byl pořízen pro archivní projekce stroj nový. Prototyp 0003 zamířil do filmového muzea ve Zlíně, 0004 je nyní vystaven ve vstupu do kinosálu.

Rudolf Štěpán
Na fotce Rudolf Štěpán, při výročí 67 let promítání pro zdejší kino. Duben 2015 a rozloučení se starými stroji.

Ovládání opon, světel, zůstává původní, dokonce i stará audiotrasa zůstane pro 16mm projekci zachována na původním vybavení. Je spolehlivé a nemáme při pravidelné údržbě důvody k výměně. O původní technologické zázemí se stará pan Rudolf Štěpán, který je vedoucím promítačem od roku 1948. Při všech investicích a postupném zvelebování prostředí kina se snažíme o zachování původního rázu biografu, aby se v něm cítil stále dobře i on. Počítáme se zachováním klasické projekce, neboť kino disponuje vlastním archivem filmů na 16mm a 35mm pásu, který využívá pro projekce filmového klubu.

Součástí kina je obnovená klasická fotokomora, kde je k dispozici náčiní jak pro vyvolávání klasické fotografie, tak 8mm a 16mm filmu. Vybavena je také stříhacími stoly pro 16mm a 35mm film, na kterých se studenti Slezské univerzity učí pracovat s archivními materiály (akce v kooperaci s NFA).

Čas před a po projekci mohou návštěvníci trávit ve foyer (od ledna 2016 bude přestavováno a rozšířeno), kino disponuje vlastním dvorem s parkovací kapacitou 10 míst, ulice Podolská (kam ústí hlavní vchod) 20 místy, do 100m nalezneme další 2 bezplatná parkoviště.

Spádová oblast
Udržení malého městského kina je důležité pro kulturní osvětu občanů města i blízkých obcí. Kino sousedí se základní školou (400 dětí), 200m od něj nalezneme mateřskou školku. Ukončení provozu jediného stabilního kulturního stánku ve městě by znamenalo i to, že další generace dětí našeho města budou postrádat základní kulturní návyky.

spadovaoblast

Hradec nad Moravicí má, při pohledu na mapu digitalizovaných kin, výhodnou pozici. Nejbližším digitalizovaným kinem je městské kino Bílovec (špatná dostupnost přes hřebeny hor), kina v Ostravě (MHD i autem trvá cesta více jak hodinu), či úspěšné kino Krnov (dobrá dostupnost autem, ovšem za cenu průjezdu zacpaným centrem Opavy). Opavské multikino diváci navštěvují víceméně tehdy, když není zbytí – když daný film nenasadí ani Krnov a kvůli zastaralé technologii jej nemůže promítnout ani kino Mír Opava.
Bez zajímavosti není město Vítkov, které své kino před 2 lety i přes hojnou návštěvnost uzavřelo (havarijní stav budovy). Vítkovští to mají již daleko do Ostravy i Opavy, směrem na Hradec vede nová cesta, autem to z Vítkova do Hradce trvá cca 12 minut a vítkovští již zdejší biograf navštěvují.

Digitalizace opavského kina Mír se neplánuje (prioritou pro Opavu je Slezské divadlo). Proto se i filmový klub Opavy přesunul na nové filmy do kina Hradec. (Kapacita 200 míst a celkové komornější provedení zdejšího biografu je v dnešní době výhodou.)

Spádové obce a města:
Hradec nad Moravicí a jeho části (5500 obyvatel) – ZŠ, ZCŠ, MŠ, ZUŠ
Branka u Opavy (1km, 1100 obyvatel) – ZŠ, MŠ
Chvalíkovice (4km, 700 obyvatel)
Raduň + Vršovice (7km, 1500 obyvatel) – ZŠ, MŠ
Otice (7km, 1413 obyvatel) – ZŠ, MŠ
Skřipov (7km, 1000 obyvatel) – ZŠ, MŠ, ZUŠ
Březová (10km, 1400 obyvatel) – ZŠ, MŠ
Melč (11km, 700 obyvatel)
Větřkovice (14km, 760 obyvatel)
Vítkov (6000 obyvatel, 18km) – Gymnázium, učiliště, ZŠ, MŠ, ZUŠ, sídlo místního autobusového dopravce (levné dopravení žáků autobusem, pravidelné linky Hradec – Březová – Vítkov)

Opava (7km, 58 000 obyvatel) – aktivní spolupráce s vedoucím odboru kultury, Petrem Rotreklem. Kino Hradec nad Moravicí je místem konání výjimečných filmových projekcí festivalů Bezručova Opava a Další břehy. Zacílení na klubového opavského diváka.

Dramaturgie

Kino bude promítá od čtvrtku do neděle (dle atraktivity aktuální nabídky titulů),
v pondělí, úterý a středu přenechává prostor pro aktivity místních sdružení a škol (divadelní spolek, 110 let činná dechová hudba, koncerty žáků ZUŠ atp.)

Čtvrteční večery jsou vyhrazeny pro Opavský filmový klub (premiéry, archivní kopie 16mm a 35mm), pátky a soboty jsou nasazovány filmy pro širší publikum, některé soboty ve 20:00 nasazujeme tituly pro užší okruh zájemců – reprízy či alternativnější tituly.

Dlouhodobě se kino soustřeďuje na místní a okolní ZŠ a MŠ, s nimi se dohadují individuální dopolední termíny, stejně tak spojujeme školní výlety na místní zámek i s nabídkou promítání filmu v místním kině a návštěvou městského koupaliště.

Za největší úspěch považujeme dohodu s Opavským filmovým klubem (kino po citlivé rekonstrukci sálu se klubistům nesmírně líbí), díky čemuž může kino hrát i kvalitní evropské a světové filmy, ač se nachází na malém městě. Kino Hradec má nadstandardní vztahy s distribuční společností Film Europe – která ostatně v kině skladuje většinu svých 35mm filmových kopií.

Kino Hradec nad Moravicí
Projekce filmového klubu Opava, Dead Man 35mm, 9. dubna 2015

Dobré vztahy udržujeme také s NFA, Michal Bregant náš záměr digitalizace osobně podpořil, na výročí 90 let od založení kina (leden 2017) plánujeme promítání zrestaurované kopie Lešetínského kováře, filmu, který byl vůbec prvním, které kino při slavnostním otevření v roce 1927 zahájilo svůj provoz.

Národní dům Hradec nad Moravicí
Budova Národního domu, sídla knihovny, kavárny a kina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kino před rekonstrukcí

Plán rozvoje a dlouhodobých investic (nakládání s budovou kina)
Budova Národního domu je stabilně udržovaná a spravovaná městem Hradec nad Moravicí. S respektem k historii budovy byla vyměněna okna kinosálu za nová, s lepší tepelnou izolací, dřevěná, vyrobená na zakázku, včetně stylově sladěných dřevěných zatemňovacích okenic. Před 4 lety proběhla kompletní výměna systému vytápění (nové radiátory i rozvody, upravená plynová kotelna), vstupní prostory jsou zdobeny originálními československými plakáty a dekoracemi vytvořenými z 35mm a 70mm filmu. Samotný sál je po čerstvé a kompletní rekonstrukci. Podpora biografu v našem městě je jednoznačná, pro jeho digitalizaci (schválení rozpočtu) se vyslovili všichni přítomní zastupitelé (zima 2014). Máme i další nápady, nejen udržovacího rázu, jak se odlišit a zlepšit naše služby. Ve zkratce budou popsány v následujících třech bodech:

1. Bezbariérový přístup
Největší prioritou je pro nás zajištění bezbariérového přístupu do přízemní části sálu. Již jsou vypracovány návrhy možných řešení, nejschůdnější je externí výtah do přízemí kinosálu ze dvora Národního domu (konstrukce nebude rušit historický ráz čela budovy, zadní část je již stejně narušena různými přístavky z let minulých). Výtah by zároveň zastavoval o patro níže v prostoru městské knihovny.

2. Bar a rozšíření foyer
Do budoucna uvažujeme o uvolnění kancelářského prostoru, který má pronajata Místní akční skupina Opavsko, díky kterému bychom mohli po menších stavebních úpravách ztrojnásobit prostor foyer a realizovat příjemné posezení s barem ve filmovém duchu (koncept navrhl architekt dekorací Národního divadla, Vladimír Schmidt). Prostor s výhledem na Podolskou ulici by funkčně doplňovala historická filmová zařízení (lampy nad stolečky by tvořily vrchní části starých zvětšováků Meopta atp.) – Záměr schválila Rada města 25. listopadu 2015, realizovat se bude na začátku roku 2016.

3. Přehlídka 16mm filmů
Chceme navázat na nedalekou akci – 70mm filmový festival KRRR! v Krnově tím, že bychom vždy den před festivalem v Krnově nabídli přehlídku opačného extrému – 16mm filmového pásu. Akce by byla spojena s malou burzou (prodej blanků, náhradních dílů pro přenosné projektory) a přednáškami týkajícími se archivace, restaurováním a digitalizací soukromých filmových sbírek. Počítáme, samozřejmě, s užším zájmem o užší film. Záměr je předjednán s organizátorem krnovského festivalu, Pavlem Tomeškem a koordinátorem digitalizace NFA, Matějem Strnadem.

Na chod kina dále míří stabilní každoroční příspěvek (v řádu statisíců) a nad jeho rámec postupně probíhají náročnější investiční akce (za poslední roky výměna oken, projekčního plátna, rekonstrukce sálu, světelného parku, vytápění, jevištního prostoru).

Záměr digitalizace kina byl plně podpořen (jako jediné možné opatření pro udržení chodu kina) kulturní komisí rady města a na základě jejího výstupu i jednoznačně schválen zastupitelstvem při schvalování rozpočtu na rok 2015.

Digitalizace kina byla podpořena Státním fondem kinematografie v plné výši požadované částky, tedy 50% pořizovacích nákladů (cca 600 000,- Kč)

4. září 2015 naše kino po digitalizaci znovuotevřel oscarový režisér, Jiří Menzel, s filmem Postřižiny.

jirimenzel3